BORBÁLA GYÓGYFÜRDŐ
GYÓGYÁSZAT
NYITVA TARTÁS
BORBÁLA GYÓGYÁSZAT: MINDEN HÉTKÖZNAP 10:00-18:00
Bejelentkezés minden hétköznap 8:00-16:00 között
a +36 20/383-8244-es telefonszámon.
GYÓGYMASSZÁZS
A gyógymasszázs hatására a szervezetben összetett élettani változások jönnek létre, amelyek összefüggésben vannak egymással.
A gyógymasszázs a test teljes felületén, adott fogásokkal, kezelési céllal alkalmazott mechanikus és bioelektromos inger, melyre a kialakult válaszreakció a testtől a fizikai gyógyulás.
A regeneráció és az anyagcsere-folyamatok felgyorsulnak, és a szervezet nedv keringése fel élénkül, valamint a zsír mennyisége is csökken. Az izmok összehúzódásának számát növeli, ezáltal a szöveti nyomást is elősegíti. Ha váltakozó erősségű nyomást gyakorolunk, az a nyirokkeringés gyorsulásához vezet, az ödéma könnyebben felszívódik. A test masszázsa javítja a vérkeringés, a szívműködést, légzést, anyagcsere folyamatokat és az idegműködést.
A gyógymasszázs javallatai:
- Rehabilitáció
- Ideg és keringési zavarok
- Anyagcsere zavarok
- Sportteljesítmény fokozására
- Sportsérülések rehabilitációja
- Jobb közérzet elérése
- Teljesítőképesség emelése
- Krónikus fáradtság csökkentése
A gyógymasszázs orvosi javaslatra az ortopédia, reumatológia, belgyógyászat, pszichiátria területén alkalmazható. Műtétek után rehabilitációként is ajánlani szokták, valamint ideg és keringési és anyagcserezavarok kezelésére is alkalmas.
A gyógymasszázs ellenjavallatai
• Láz, heveny reumatikus és egyéb gyulladások (akut szakaszban)
• Friss traumatikus sérülések
• Visszérbántalmak és mélyvénás trombózis
• Vérzékenység (Sincumar és Marcumar tabletta szedése esetén)
• Fertőző bőrbetegségek és egyéb fertőző betegségek esetén
• Rosszindulatú daganat (előrehaladott daganatos betegség)
• Alkohol- és drogfogyasztás esetén
• Menstruáció első két napja (kivéve, ha fájdalmas)
• Terhesség első három hónapja
A stressz leküzdésére gyógymasszázs? Igen!
A mai világban a rengeteg stressz egyre több panaszt és betegséget okoz, ezért is olyan fontos, hogy időt áldozzunk az ellazulásra, relaxációra. Nagyon sok ember panaszkodik a hát-, nyak-, fejfájásra, szorongásra, depresszióra, kimerültségre, ingerlékenységre, általában ezeknek a betegségeknek az oka a stressz.
A gyógymasszázs terápia csodálatos hatást fejt ki az idegrendszerre, hiszen aktiválja azt, és ezzel ellensúlyozza azokat a negatív reakciókat, amelyeket a stressz okoz. Az akaratlanul megfeszült izmokat feloldja, segít a normális szívritmus megtartani, valamint a vérnyomás és keringés helyreállítását is elősegíti.
Gyógymasszázs a pihentető alvásért
A stresszből adódó feszültség gyakran megnehezíti a nyugalmas alvást, fáradtságot, érzelmi kimerültséget eredményez, ezáltal csökken a tűrőképességünk és állóképességünk. A gyógymasszázs ellazítja a feszült izmokat és megnyugtatja az idegrendszert, ami következtében a vérnyomás csökken, lelassul a szív ritmusa, szabályosabb lesz a légzés, így elősegítve a pihentető alváshoz szükséges feltételeket.
MEDENCEFÜRDŐ
A gyógyvíz hatásai, amelyek gyógyírként hatnak szervezetünkre, lehetnek mechanikai, kémiai, vagy hőmérsékleti.
A kémiai hatásnál a gyógyvíz alkotó részei vagy a bőrön át bejutva, vagy a vérkeringésbe bekerülve fejtik ki hatásukat. A víz hőmérséklete a légzési perctérfogat növelésében, illete a perifériás keringés gyorsításában nyújt segítséget.
A Mi gyógyvizünk a mozgásszervi megbetegedések rehabilitációs kezelése mellett, a térd és gerinc degeneratív megbetegedéseire és a gyógyvíz ezekre gyakorolt hatásaira irányul.
A víz vegyi összetétele jó hatással van egyes nőgyógyászati betegségek gyógyítására is.
A fürdőkúra alatt az izmok körfogatában, erejében és fájdalmaiban, a mozgáskorlátozottságban hoz változást és az ízületekre is jótékony hatást fejt ki.
TANGENTOR KEZELÉS- VÍZ ALATTI SUGÁRMASSZÁZS
A tangentor- kezelést, azaz a víz alatti vízsugármasszázst egy speciális orvosi kádban végzik, egy szabályozható erősségű, és irányítható, testmeleg vízsugárral masszírozzák a kezelendő testrészt, a vénás folyásnak megfelelően a terület perifériájától a proximláis része felé haladva. A víz felhajtóereje tehermentesíti a gerincet, így a páciensnek sokkal könnyebben megy a mozgás.
A kezelés rezgésbe hozza a lágyszöveteket, ebből kifolyólag serkenti a vér és a nyirokkeringést, így fokozza az anyagcserét. Feloldja a stressz okozta feszültségeket, miközben felfrissíti és ellazítja a görcsös állapotú izmokat. A bőr megújulásában és rugalmasságában is szerepet játszik, valamint baleseti és műtét utáni rehabilitációnál is segít.
A kezelés időtartama 10-20 perc általában, de annak érdekében, hogy eredményes legyen a gyógyulásunk, több kezelésre is szükség van.
Diagnózis, indikáció, javallatok:
- Gyulladásos izületi és gerincbetegségek nyugalmi stádiumban
- Reumás mozgásszervi panaszok minden degeneratív kopásos, meszesedéses típusa esetén
- Kötőszöveti reuma
- Bőrbetegségekhez társuló izületi gyulladások
- Törések, sportsérülések, mozgásszervi műtétek utáni állapot
- Belső elválasztású mirigyek zavara
- Krónikus, idegrendszert érintő, elsősorban mechanikai okokra visszavezethető bántalmak
- Krónikus derékfájás
- Koponyasérülések
- Izületi műtétek elő- és utókezelése
- Krónikus nőgyógyászati betegségek
- Egyéb neurológiai betegségek következtében kialakult állapotok ű
Ellenjavallatok:
- Rosszindulatú daganatok
- Akut gyulladásos megbetegedések
- Fehérvérűség, vérképzőszervi betegség, vérszegénység
- Keringési zavart okozó szívbetegségek
- Magas vérnyomás
- Súlyos érelmeszesedés
- Akkut és krónikus fertőző betegségek
- Aktív fekélyek
- Tüdőasztma, ha gyakoriak a rohamok
- Veseelégtelenség, vesekő
- Krónikus alkoholizmus
- Ekcéma, kiterjedt sebek
- Pajzsmirigy túlműködés
- Vészes súlycsökkenés illetve növekedés
- Terápiás röntgenkezelés utáni első 6 hét
- Terhesség
VÍZ ALATTI CSOPORTOS GYÓGYTORNA
A víz alatti csoportos gyógytorna egy rendkívül hatékony kezelési módszer és igen nagy népszerűségnek örvend. A víz alatti mozgás sokkal hatékonyabb és könnyebb, hiszen itt kisebb gravitációs erő érvényesül, mint a szárazföldön.
A csoportos víz alatti gyógytorna alatt olyan betegeket kezelnek, akik egyedül is megtudják oldani a mozgást, nincs szükségük külső segítségre, és szóbeli irányítással is eltudják végezni a megadott feladatokat. A szárazföldi tornánál külső ellenállás és a gravitáció is befolyásolja a mozgást, és az izmok munkáját, nem úgy, mint a vízben történő mozgásnál, hiszen itt sokkal kisebb gravitációs erő hat a testünkre, így a torna is sokkal könnyebb. Ennek a tornának még igen nagy előnye, hogy a betegek ösztönző hatással vannak egymásra, így tudnak segíteni egy-egy feladatnál a másik betegnek.
A víz hidrodinamikai hatásai gyakorolnak hatást a vízben történő mozgásra. Amikor testünk vízbe merül, hat rá egy bizonyos felhajtóerő, ami a víz felszínére hozza a testet, így anélkül is mozgást hoz létre, hogy bármilyen erőt kifejtenénk. A víz alatti tornánál, a víznél könnyebb eszközök segítségét vesszük igénybe, vagy a mozgás könnyítésére, vagy éppen nehezítésére.
Célja, hogy tehermentesítsük a gerinc és az alsó végtagokat, miközben könnyedén növeljük izmaink erejét, és javítunk mozgásunk koordinációján és egyensúlyérzékünkön. Ha mozgunk a vízben, az terheli keringésünket és légzésünket, tehát mindkét rendszer működését ingerli.